Kasko ve zorunlu trafik sigortası arasındaki fark nelerdir

Kasko ve zorunlu trafik sigortası arasındaki fark nelerdir

Kasko ve zorunlu trafik sigortası arasında çok fazla fark bulunmamaktadır. Ancak birbirinin zıttı iki poliçe diyebiliriz. Kasko zorunlu değilken trafik sigortası kanunlarca zorunlu kılınmış bir poliçe sistemidir. Kasko poliçesini yaptırmak isteğe bağlı bir durum iken, trafik sigortasını yaptırmak zorunlu bir durumdur. Ve zorunlu trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkmak yasaktır. Bu şekilde trafiğe çıktığımız anlaşıldığında cezai işlem yapılmaktadır.

Kasko ve zorunlu trafik sigortası arasındaki bir diğer fark ise şudur. Kasko herhangi bir hasar durumunda bizim zararlarımızı karşılarken, zorunlu trafik sigortası ise karşıda oluşan hasarları karşılamaktadır. Kısaca özetlersek, kasko poliçesini kendi aracımız için yaparız, zorunlu trafik sigortası poliçesini ise karşı araçlar için yaparız.

Zorunlu trafik sigortası ve kasko arasındaki bariz farklardan bir diğeri ise şudur. Zorunlu trafik sigortasının ödeyeceği primler sabittir. Kanunlarda belirlenirler. Bu nedenle en ucuz alacağımız zorunlu trafik sigortası fiyat teklifi bizim için daha yararlı olacaktır. Çünkü tüm zorunlu trafik sigortası poliçeleri aynı şartları kapsamaktadırlar. Kasko da ise durum daha değişiktir. En ucuz kasko poliçesi en detaylı poliçe değildir. Kasko poliçesinde primleri biz belirleriz. Çok kapsamlı bir belirleme de yapabiliriz. Fiyat bu konuda değişiklik gösterir. Kısaca özetlemek gerekirse, en ucuz kasko en kapsamlı kasko değildir. İyice primlerinin araştırılıp karar verilmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın